Sukces w branży beauty: jak zorganizować swój biznes i osiągnąć harmonię? Rozmowa z Karoliną Kupczak
Branża kosmetyczna oferuje wiele możliwości rozwoju, ale cel większości osób jest ten sam: stworzenie dochodowego biznesu, który daje satysfakcję.
Wiemy, że wiele naszych klientek i klientów niejednokrotnie zadaje sobie pytanie: jak osiągnąć sukces w branży beauty? Może właśnie teraz to robisz?
Każda droga jest inna, ale istnieje kilka uniwersalnych zasad, które prowadzą do upragnionego celu.
Porozmawialiśmy o tym z Karoliną Kupczak, właścicielką gabinetu medycyny estetycznej, centrum szkoleniowego, organizatorki warsztatów Beauty is my Business oraz konferencji More than a Woman; autorką książki, podcastu i twórczynią pierwszej w Polsce platformy szkoleniowej online dla branży beauty, a także właścicielką marki odzieżowej Another One.
Rozmowa dostępna jest na naszym kanale Med&Beauty Uniform na YouTube.
Lista osiągnięć Karoliny Kupczak jest długa. Jak tego dokonała? Jak sama przyznaje, niektóre porady brzmią jak banał, ale są ważne i uświadomienie sobie pewnych zasad prowadzenia firmy, skonfrontowanie się ze swoimi predyspozycjami oraz słabościami pozwala lepiej dostosować się do warunków świata biznesu.
Dlatego zadaliśmy jej kilka pytań. Liczymy, że jej odpowiedzi staną się inspiracją dla wszystkich, którzy stawiają pierwsze kroki jako przedsiębiorcy. Czerp z jej doświadczeń.
Biznes wymaga odwagi – przełamanie pierwszych lodów
Biznes plan gotowy, pierwsze zabiegi za Tobą, ale nadal nie możesz ruszyć do przodu?
Jak zauważa Karolina, wiele osób boi się założyć działalność, wynająć lokal i działać na większą skalę ze względu na formalności, opłaty, strach przed brakiem klientów oraz niskie dochody. Łatwo też porównywać się z gigantami branży, którzy onieśmielają swoimi zasobami, np. pięknie urządzonymi salonami.
I już na tym etapie łatwo się wycofać, ale trzeba pamiętać, że każdy kiedyś jakoś zaczynał.
Dlatego pierwszym krokiem w Twoim biznesie powinno być przełamanie strachu i działanie, nawet jeśli każdej czynności towarzyszy lęk. On minie, a każdy pokonany krok przybliży daje odwagę do stawiania kolejnych.
Nie trzeba od razu inwestować w drogi gabinet z marmurami, tylko działać ze swoimi aktualnymi zasobami. Przykład? Można przyjmować klientki w domu lub podnajmować powierzchnię w dużych salonach, ale należy pracować – świadczyć usługi, rozwijać się i poszerzać bazę klientów. Determinacja i chęć rozwoju zaowocują.
Co więcej, przy zakładaniu działalności lub najmie pierwszego lokalu, wiele osób przekonuje się, że formalności nie są takie straszne i nabiera pewności siebie, a każdy kolejny etap wydaje się łatwiejszy.
Pokora i chęć nauki – bez nich nie da się wejść w branżę
Da się bez studiów osiągnąć sukces.
To słowa Karoliny z naszego podcastu. Sama nie ukończyła studiów, ale zainwestowała w swój rozwój, robiąc liczne kursy, szkolenia, warsztaty i praktykując. Tak zdobyła wiedzę i dziś sama uczy kolejne specjalistki. Zarazem wciąż poszerza swoje kompetencje, ponieważ wie, że w tak dynamicznym środowisku jest do niezbędne.
Z jej słów płynie kolejne ważne przesłanie: nie wolno osiadać na laurach, tylko wciąż szukać nowych inspiracji, źródeł wiedzy oraz szlifować umiejętności.
Właśnie dlatego branża beauty jest tak ekscytująca – nie ma w niej miejsca na nudę.
Należy też dodać, że na naukę nigdy nie jest za późno. Ileż to jest historii, gdy osoby po 30. czy 40. postanowiły odmienić swoje życie zawodowe?
Na szkoleniach Karoliny nie brakuje starszych kursantek. Dostrzega, że w biznesie nie ma znaczenia wiek, a mindset: ktoś, kto ma otwarty umysł, będzie łatwiej przyjmować wiedzę. Problemem może być wrażliwość na krytykę, niechęć do nauki, poddawanie się przez błędy i porażki. Ważne jest zatem zbudowanie w sobie postawy gotowej na rozwój i pasji, która nie zna ograniczeń.
Podobne przemyślenia miała inna nasza rozmówczyni, Iga Sadowska-Wilczyńska. Więcej przeczytasz tutaj: Te rzeczy musisz wiedzieć o branży beauty
Nie tylko usługi – biznes buduje marketing i obsługa klienta
W biznesie beauty marketing to „drugi etat”.
Budowanie marki jest koniecznością. Nie wystarczy tylko opanować techniki makijażu permanentnego, makijażu okolicznościowego, zabiegów pielęgnacyjnych czy budowy paznokci – trzeba też umieć o tym mówić.
Nie bez powodu salony beauty i gabinety kosmetyczne zatrudniają osoby wyłącznie do marketingu, głównie tego skupiającego się na mediach społecznościowych. Klienci szukają specjalistów w social media i atrakcyjnie prowadzony profil działa jak najlepsza reklama.
Sukces w branży kosmetycznej zależy od sprawnie prowadzonej promocji. Na początku należy podjąć wysiłek, by nauczyć się tworzenia estetycznego contentu i sprawnej komunikacji, ale to się przekłada na klientów i tym samym – na wyższe zarobki. Dzięki temu firma rozwija się i stać ją na zatrudnienie osoby, której delegowane będą obowiązki związane z marketingiem.
Nie lubisz robić filmów, zdjęć i publikować w Internecie? Zastanów się nad swoimi ograniczeniami, zapytaj siebie, skąd te opory wynikają. Przełam się, spróbuj i obserwuj efekty. Wzrastająca liczba lajków oraz zapytania o usługi mogą sprawić, że polubisz to zajęcie. I warto mieć je opanowane. Dlaczego?
Jak mówi Karolina:
Co zrobisz, gdy nagle osoba od marketingu odejdzie lub rozwiążesz umowę z agencją marketingową z dnia na dzień, bez zastępstwa? Wtedy będziesz zajmować się tym sama, przynajmniej do czasu nawiązania nowej współpracy, ale za to będziesz niezależna, a ciągłość publikacji i zasięgi zostaną zachowane. Będziesz mieć kontrolę nad biznesem.
Gdy marketing przyniesie rezultaty, pojawia się kolejna kwestia, o którą należy zadbać: obsługa klienta. Skupienie się na jego potrzebach, indywidualne podejście, a także szacunek, uprzejmość, danie też pewnego rodzaju atencji daje poczucie zaopiekowania, wzbudza zaufanie i sprawia, że będzie chciał wrócić do Twojego salonu.
Buduj relacje z klientem wieloetapowo: zachęcaj w mediach społecznościowych, a potem jakością swoich usług oraz komfortem podczas wizyty.
Jak przyciągnąć klientów? Daj coś więcej od siebie, twórz historię
Usługa sama się obroni, jeśli jest dobra i nie potrzeba marketingu?
Tylko czy Twoja usługa przyciągnie klientów, jeśli jesteś jedną z wielu specjalistek na rynku?
Branża beauty ma to do siebie, że panuje w niej duża konkurencja i przebijają się w niej osoby, które mają duże umiejętności, potrafią zająć się klientem w profesjonalny sposób, ale też… opowiadają historie.
Chodzi o znalezienie swojego wyróżnika i przyciągnięcie do siebie poprzez budowanie marki osobistej. Klienci często kierują się emocjami, chcą współpracować z ludźmi, do których czują sympatię lub czują przywiązanie do marki. Buduje się je, pokazując coś więcej niż tylko efekty zabiegów, czyli: właścicielkę marki, kulisy działania gabinetu – takie życie od kulis. Oczywiście, w social media.
Przyznaj, że sama lubisz oglądać takie relacje z funkcjonowania firmy lub chętnie śledzisz określone osoby?
Otwartość, transparentność, ale też pomysł na siebie, oryginalność, pomysłowość i odwaga w pokazywaniu siebie potrafią zdziałać prawdziwe cuda, zwłaszcza w biznesie.
Tylko pamiętaj: nie kopiuj innych osób. Znajdź swój sposób na siebie.
Zaprezentuj się z klasą, zobacz: Eleganckie marynarki medyczne dla branży beauty
Czy każda specjalistka w branży beauty musi zostać szkoleniowcem?
Karolina dała nam ciekawe przemyślenia na temat pokonywania etapów zawodowych.
Przyjęło się, że ścieżka kariery w obszarze beauty wygląda następująco: świadczenie usług, założenie salonu, zatrudnienie zespołu, a następnie nauczanie innych, mentoring. Tymczasem nie każda osoba odnajduje się w tej roli.
Przede wszystkim nie każda osoba może uczyć. Potrzeba do tego cierpliwości, zdolności do przekazywania wiedzy. Trzeba też to lubić, a po prostu nie każdy za tym przepada, ale pod wpływem presji, podejmują się nauczania.
Tymczasem nie jest to jedyny cel, wymóg, jaki należy spełnić.
Można być spełnioną i cenioną specjalistką, pracując wyłącznie z klientami. Nie zawsze trzeba podążać za trendami, utartymi schematami, ale szukać swojej unikalnej ścieżki. Nie trzeba osiągać wszystkie poziomy.
Za to zastanów się, co sprawia Ci przyjemność. Twoja satysfakcja z pracy jest bardzo ważna, a gdy będziesz się zmuszać do innych rzeczy, możesz poczuć wypalenie.
Jednocześnie zadbaj o plan B, rozszerzenie kompetencji, dodanie nowej usługi. W biznesie podstawą jest posiadanie alternatywnego źródła dochodu. Pomoże Ci to zwiększyć zarobki, ale zapewni też poczucie bezpieczeństwa w kryzysowych sytuacjach.
Dla Karoliny szkolenia pozwoliły prowadzić działalność w momencie, gdy ze względu na wypadek nie mogła przeprowadzać zabiegów.
My sami ciągle doskonalimy swoje produkty i nieustannie wprowadzamy nowe projekty. Zobacz nasze nowości, z których jesteśmy dumni.
Wyciągaj wnioski z błędów – te uczą najlepiej
Nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi.
W biznesie, jak przy każdym innym przedsięwzięciu, będziesz popełniać błędy. Mniej lub bardziej kosztowne, ale będą. Przez nie możesz poczuć rozczarowanie i wątpliwości co do własnych kompetencji, sensu prowadzenia biznesu.
I uwierz, że każda osoba, która dzisiaj prowadzi rozbudowane biznesy, zajmuje stanowiska jako CEO itp. przeżyła takie sytuacje.
Przykładem niech będzie sama Karolina, która zorganizowała event dla kobiet, na którym przyszła tylko jedna osoba. Przyznaje, że to było jedno z najtrudniejszych doświadczeń w jej karierze. Nie załamała się. Przeanalizowała swoje błędy, wyciągnęła wnioski, a potem zaczęła prowadzić warsztaty Beauty is my Business, które przyciągają rzesze specjalistek.
Gdyby poddała się po pierwszej konferencji, nie prowadziłaby teraz popularnych w branży szkoleń.
Nie zniechęcaj się porażkami – potraktuj je jak lekcje, bo dzięki nim będziesz wiedziała, co robić i czego nie robić, by każdy kolejny projekt był sukcesem. Nauczysz się podejmować ryzyko i próbować nowych rzeczy, które poprowadzą Cię do zbudowania swojego biznesowego marzenia.
Czy to wszystko, co trzeba wiedzieć o biznesie? Jasne, że nie. To niewyczerpany temat, obejmujący wiele obszarów, jak choćby hejt, work-life-balance i wiele innych. Najważniejsze jednak są podstawy, które przedstawiliśmy tutaj, ale więcej ciekawostek i nietypowych historii poznasz z naszego podcastu z Karoliną Krupczak, dostępny tutaj: Med&Beauty Podcast x Karolina Kupczak. Jej energia jest wręcz zaraźliwa.
Nasza rozmówczyni zaznacza, że własny biznes wymaga ciężkiej pracy, wytrwałości, pasji ale niezależność, spełnienie i szczęście, jakie daje, warte jest poświęcenia.
Jej historia inspiruje, by wierzyć w siebie, podejmować ryzyko i nigdy się nie poddawać. Bez względu na to, czy jesteś na początku swojej drogi, czy już prowadzisz biznes, jej wskazówki mogą pomóc w budowaniu marki i spełnianiu zawodowych marzeń.
Stwórz swój profesjonalny wizerunek w biznesie z ofertą Med&Beauty. Nasze bluzki medyczne, tuniki, marynarki oraz sukienki doskonale sprawdzą się w gabinecie kosmetycznym. To hity wśród naszych klientek z branży beauty.