
Jak dbać o odzież kosmetyczną, by służyła przez lata? 7 najważniejszych zasad
Uniformy kosmetyczne są ważnym elementem wyposażenia stroju pracownic i pracowników gabinetów kosmetologicznych. Świadczą o prestiżu salonu, podkreślają profesjonalizm i wzbudzają zaufanie – odzież kosmetyczna jest jak wizytówka.
Dlatego tak ważne jest, by w prawidłowy sposób pielęgnować ubrania. Jako że noszone są w specyficznych warunkach, wykonywane są z zaawansowanych technologicznie materiałów, wymagają specjalnego podejścia.
Jak dbać o odzież kosmetyczną? Jest 7 zasad, ale są logiczne i łatwe do wprowadzenia, a ich przestrzeganie odwdzięczy się pięknie wyglądającą odzieżą na lata.
1. Etap zakupów – wybór wysokiej jakości odzieży kosmetyczna już na starcie

Troska o długowieczność odzieży kosmetycznej zaczyna się już w chwili zakupu. Jednym z kryteriów wyboru powinien być materiał. Scrubs czy fartuch uszyty z wysokogatunkowych tkanin o gęstym splocie i dodatku elastycznych włókien gwarantuje większą odporność na intensywne użytkowanie, wielokrotne pranie, czy działanie środków chemicznych.
Jak to sprawdzić, kupując online? Na dobrej stronie podany jest skład ubrania. Dobrze, gdy zawiera materiał naturalny, który jest przyjemny dla skóry. Przykładem jest bawełna, wiskoza. Do tego powinien być dodany materiał syntetyczny, np. nylon lub wysokogatunkowy poliester. Dlaczego? Te włókna zwiększają trwałość tkaniny, dzięki czemu ubranie można dezynfekować bez obaw o uszkodzenia.
Zobacz, jak ważna jest odzież w salonie urody: Uniform kosmetyczny jako wizytówka marki
2. Przestrzeganie zaleceń producenta – w jakiej temperaturze prać odzież?

Każdy element odzieży kosmetycznej ma metkę z informacjami dotyczącymi prania, suszenia i prasowania. Może wydawać się, że to powtarzalne regułki, ale właściwie mogą decydować o wyglądzie ubrania po praniu.
Co, jeśli masz w nawyku prać w wyższej temperaturze 40°C i zignorujesz informacje na metce, na której podano maksymalną temperaturę prania wynoszącą 30°C?
Wysoka temperatura prania, często postrzegana jako sposób na dokładne czyszczenie, nie zawsze jest dobrym wyborem. Nadmierne ciepło może osłabić włókna tkaniny, powodując jej szybsze zużycie lub deformację.
Pomijanie informacji z metki może natomiast skutkować uszkodzeniem materiału, czasem nawet nieodwracalnym. Właściwa pielęgnacja pozwoli zachować jakość ubrania, łącznie jego kolorystyką i niezmiennych fasonem.
Uwaga: niektóre materiały mają specyficzne właściwości i może im się przydać dodatkowa konserwacja. Nie zajmuje ona dużo czasu, a przynosi dużo korzyści. Mamy tu na myśli polar stosowany w naszych polarowych bluzach medycznych. Przeczytaj koniecznie, jak się z nim obchodzić: Jak dbać o polar medyczny?
3. Unikanie kontaktu odzieży kosmetycznej z wybielaczem i silnymi detergentami

Pracownice salonów urody mają kontakt z wieloma substancjami – preparatami, czasami wydzielinami pacjentów – i mogą pozostawać po nich trudne do usunięcia zabrudzenia. Widząc plamę, np. na nowej bluzce kosmetycznej, aż kusi zastosowanie mocniejszych środków, takich jak wybielacze czy inne silne substancje chemiczne zawierające chlor czy amoniak.
W ten sposób pranie zamienia się katastrofę. Takie detergenty osłabiają i niszczą strukturę włókien tkaniny, przez co stają się podatne na przetarcia, podarcie.
Zamiast tak silnych środków piorących należy zainwestować w specjalistyczne, łagodniejsze produkty piorące przeznaczone do odzieży kosmetycznej. Delikatnie usuwają plamy, nie wpływają na kondycję materiału, a do tego dezynfekują.
4. Prawidłowe suszenie – ostatni etap prania ubrań kosmetycznych

Czy suszenie może wpłynąć na wygląd ubrań kosmetycznych? Jak najbardziej. Intensywne suszenie mechaniczne w suszarce bębnowej to prosta droga do deformacji odzieży. Przykładowo, może dojść do zniekształcenia nogawek w spodniach kosmetycznych, rozejścia się szwów.
Jeżeli producent dopuszcza taki sposób suszenia i tak należałoby korzystać wyłącznie z delikatnych programów o niskiej temperaturze.
Najlepiej jednak suszyć ubranie naturalnie. Wystarczy rozwiesić je na wieszaku lub suszarce z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych, które mogą powodować blaknięcie koloru.
5. Delikatne prasowanie – jak robić to prawidłowo?

Prasowanie to oczywisty sposób na przywrócenie estetyki ubrań, ale też dodatkowy element dezynfekcji. Jak zrobić to prawidłowo z odzieżą kosmetyczną?
Dobrze już na etapie suszenia ułożyć ubranie tak, by schło, zachowując swój fason. Przykładowo, sukienki kosmetyczne można rozłożyć na płasko, co pomoże uniknąć zagięć.
Gdy potrzebne jest prasowanie z użyciem temperatury, wcześniej należy przeczytać metkę z zaleceniami producenta i dostosować temperaturę żelazka bądź parownicy do tej rekomendowanej. Podkreślamy: to bardzo ważne, by czytać zalecenia producenta.
Warto też prasować po lewej stronie ubrania i używać pary wodnej, która zmiękcza tkaninę i delikatnie ją wygładza. W przypadku delikatnych zdobień, nadruków czy haftów (w Med&Beauty oferujemy taką opcję) warto unikać bezpośredniego kontaktu żelazka z ozdobnymi elementami.
6. Jak przechowywać odzież kosmetyczną, by służyła jak najdłużej?

Ten krok jest bardzo często ignorowany przez wiele osób, nie tylko w odniesieniu do ubrań kosmetycznych, ale ogólnie. Chodzi o sposób przechowywania odzieży. Złożone niechlujnie, poupychane na półce lub w szufladzie zaczną się o siebie ocierać i niszczeć, aż zaczną tracić fason.
Należałoby zorganizować szafę tak, by nie była przepełniona. Odzież kosmetyczną najlepiej powiesić na wieszakach. W szafie powinno być też sucho i przewiewnie, by ubrania mogły oddychać, a po wyjęciu nadal pachnieć świeżością.
Przed schowaniem trzeba upewnić się, że ubrania są całkowicie suche, inaczej dojdzie do rozwoju pleśni i nieprzyjemnych zapachów.
7. Rotacja ubrań – warto mieć kilka zestawów na zmianę

Każda pracownica salonu urody powinna mieć do dyspozycji przynajmniej dwa komplety ubrań, niezależnie od dress code’u panującego w miejscu pracy. Mogą to być tuniki kosmetyczne, klasyczny zestaw bluzka + spodnie lub fartuch, ale pracodawca powinien zapewnić warianty na zmianę.
Codzienne użytkowanie tej samej odzieży prowadzi do jej szybszego zużycia, nawet gdy jest wykonana z najlepszej jakości materiału. Natomiast uniformy na zmianę pomagają uniknąć obciążania jednej sztuki ubrania, zapewnia komfort i profesjonalny wygląd.
Zatem, jeśli prowadzisz salon, zapewnij swoim pracownikom kilka zestawów ubrań. Rozwijasz się w branży kosmetycznej jako specjalistka i szukasz odzieży dla siebie? Spraw sobie kilka nowości z naszej oferty: nowości w Med&Beauty.
Bo ubranie to inwestycja, zwłaszcza w miejscu, które łączy estetykę, wiedzę, doświadczenie oraz higienę i bezpieczeństwo. Dbanie o swoją prezencję zaczyna się w momencie zakupu uniformu kosmetycznego, ale trwa przez cały czas jego użytkowania. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza przy budowaniu swojego wizerunku.