Przejdź do głównej zawartości
Pomoc/FAQ
Kup za min. 500 zł i skorzystaj DARMOWEJ DOSTAWY. OUTLET dostępny tylko dla członków Klubu MED&BEAUTY!

Czego szukasz?

Jak przygotować się do rozpoczęcia studiów medycznych?

Gratulacje! Udało Ci się dostać na studia medyczne i spełniasz jedno ze swoich marzeń.

Przed Tobą niezwykle ekscytujący, ale również wymagający okres edukacji. Studia medyczne obrosły w liczne mity. Panuje przekonanie o ich trudności, ogromnej ilości materiału do przyswojenia oraz niekończących się godzinach nauki. 

Prawdą jest, że na studia medyczne należy poświęcić sporej sporej ilości czasu i pracy, ale wymaga tego każda branża, która opiera się na wiedzy. Odpowiednie przygotowanie pomoże rozpocząć edukację z większą pewnością siebie i entuzjazmem, który nie zniknie po pierwszych zajęciach.

Przygotowania warto podjąć jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego. Jak się do tego zabrać? O czym należy pamiętać, a czego unikać? W dzisiejszym artykule dzielimy się praktycznymi wskazówkami, które realnie pomagają w trakcie studiów medycznych.

Poznaj program studiów i zaplanuj naukę jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego 

Pierwszym krokiem w ramach przygotowań do studiów medycznych jest zapoznanie się z planem wybranej uczelni. Warto wiedzieć, jakie przedmioty będą realizowane w poszczególnych semestrach, jaka tematyka będzie poruszana oraz jakie są wymagania zaliczeniowe.

Pozyskane informacje będą niezbędne do stworzenia wstępnego planu nauki.

Rozłóż materiał na mniejsze części i zaplanuj, kiedy będziesz uczyć się poszczególnych tematów. Organizacja czasu i obowiązków jest kluczowa. Ułatw sobie to zadanie, inwestując w kalendarz lub planner, który pomoże Ci śledzić wszystkie ważne terminy, egzaminy i prace zaliczeniowe. 

Planowanie nauki z wyprzedzeniem pozwoli Ci uniknąć stresu związanego z nagłym nawałem materiału do przyswojenia. Pamiętaj, że regularność i systematyczność są podstawą studiów medycznych – lepiej uczyć się mniej, ale codziennie, niż zostawiać wszystko na ostatnią chwilę.

Wzmocnij podstawy, by ułatwić sobie start – powtórka materiału z biologii i chemii

Przygotowanie się do studiów medycznych to nie tylko kwestia zapału, ale także solidnych podstaw, które pomogą Ci skutecznie poruszać się po bardziej skomplikowanych tematach. Zrób powtórkę materiału z biologii i chemii z liceum.

Skup się na fundamentalnych zagadnieniach, takich jak anatomia człowieka, procesy biochemiczne, struktury komórkowe oraz podstawy chemii organicznej i nieorganicznej.

Sięgnij również po materiały dostępne w sieci. Badania, opracowania naukowe, repetytoria, filmy na YouTube, znane blogi, a jeśli masz dodatkowe środki i czas – nawet kurs online. 

Powtarzanie podstawowych informacji pomoże Ci ugruntować wiedzę i stworzyć bazę, dzięki której przyswajanie bardziej zaawansowanych tematów na zajęciach będzie łatwiejsze i bardziej logiczne. Inwestując czas w solidne przygotowanie, zyskujesz pewność siebie i gotowość do stawienia czoła akademickim wyzwaniom.

Kontakt ze starszymi rocznikami – skorzystaj z ich doświadczenia na uczelni 

Jednym z najlepszych źródeł informacji i wsparcia na uczelni medycznej są studenci starszych roczników. Oni już przeszli przez to, co Ciebie dopiero czeka i mogą podzielić się swoimi doświadczeniami, radami oraz wskazówkami. 

Skontaktuj się ze starszymi rocznikami lub absolwentami, np. zapisując się na grupy uczelniane na Facebooku. Zapytaj o program studiów, wymagania, charakterystykę przedmiotów, a nawet o opinie na temat wykładowców. Dowiesz się, jakie są ich oczekiwania, styl prowadzenia zajęć oraz jakie materiały warto przygotować na ich wykłady i ćwiczenia.

Niektórzy mogą być na tyle pomocni, by udostępnić swoje notatki i materiały z poprzednich lat, które będą niezwykle pomocne w nauce. 

Dołącz do różnych grup studenckich w mediach społecznościowych. Studenci chętnie dzielą się tam swoimi doświadczeniami i wspierają się nawzajem. Tego typu kontakty ułatwią Ci naukę, a także pomogą w integracji w nowym środowisku.

Wypróbuj metody uczenia się i wprowadź je u siebie – łatwiej przyswoisz wiedzę 

Efektywna nauka na studiach medycznych nie musi być trudna i żmudna. 

Minęły czasy, gdy trzeba było „ślęczeć” nad książkami i wbijać materiał na pamięć. Dziś istnieją różne techniki i strategie, które wspierają przyswajanie informacji bądź pomagają w skupieniu, np.:

  • fiszki – idealne do nauki definicji i terminologii;
  • mapy myśli – rozpisywanie informacji według schematów, strzałek, linii;
  • notatki wizualne – świetna metoda dla wzrokowców polegająca na uzupełnianiu notatek prostymi rysunkami;
  • notowanie metodą Cornella – pomocne w organizowaniu notatek i wyłapywaniu najważniejszych informacji podczas wykładu;
  • technika Pomodoro – podział nauki na bloki czasowe wymagające maksymalnego skupienia przerywane krótkimi sesjami odpoczynku (są nawet specjalne aplikacje oparte na tej metodzie);
  • nauka w grupie, wymiana informacji.

Eksperymentuj z różnymi metodami, aby odkryć, które z nich są dla Ciebie najskuteczniejsze i wprowadź je do swojej codziennej rutyny.

Zarządzaj stresem i odpoczynkiem – jak reagować, gdy poczujesz przytłoczenie

Studia medyczne, z ich intensywnym programem i wysokimi wymaganiami mogą być źródłem dużego stresu. Ważne jest nauczenie się, jak zarządzać stresem oraz odpoczywać w efektywny sposób przynoszący ukojenie i regenerację.

Trzeba mieć w sobie sporo uważności, by na bieżąco obserwować u siebie sygnały ostrzegawcze, takie jak uczucie przytłoczenia, zmęczenie, problemy z koncentracją, ciągłe napięcie oraz drażliwość. 

Kiedy zauważysz pierwsze objawy stresu i przemęczenia, reaguj natychmiast.

Przetestuj techniki relaksacyjne. Wiele osób poleca medytacje, głębokie oddychanie lub relaksację mięśni. 

Czeka Cię „wkuwanie” przed egzaminem? Pamiętaj o przerwach w nauce. Co 45-60 minut rób sobie przerwy. Wstań, rozciągnij się. Nie korzystaj z telefonu ani komputera w tym czasie, daj oczom odpocząć. 

Znajdź czas na aktywność fizyczną. Nawet krótki spacer na świeżym powietrzu może znacząco poprawić nastrój i koncentrację. Ważne jest również, aby umieć prosić o pomoc – rozmowa z przyjacielem, członkiem rodziny lub doradcą akademickim może przynieść ulgę i nowe perspektywy.

Zadbaj o sen i zdrowe odżywianie – w myśl zasady „w zdrowym ciele, zdrowy duch”

Zdrowy tryb życia to fundament sukcesu na studiach medycznych. Sen i sposób odżywiania mają wpływ na Twoją wydajność i samopoczucie. W końcu uczysz się do zawodu lekarza, który skupia się na zdrowiu. Niech szewc nie chodzi bez butów.

Nie da się wyspać na zapas, więc pilnuj regularnego harmonogramu snu – kładź się spać i wstawaj o stałych porach, by zapewnić sobie wystarczającą ilość odpoczynku. Dorosły człowiek potrzebuje zazwyczaj od 7 do 9 godzin snu na dobę, aby mózg mógł efektywnie pracować. 

Jeśli zmagasz się z bezsennością, spróbuj unikać kofeiny i ekranów elektronicznych na kilka godzin przed snem (najpóźniej 2 godz.), a zamiast tego wybierz relaksującą rutynę, taką jak czytanie książki lub medytacja.

Równie ważne jest zdrowe odżywianie. Zbilansowana dieta dostarcza niezbędnej energii i wspiera funkcjonowanie mózgu. 

Włącz do swojego jadłospisu warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, ryby oraz orzechy. Unikaj przetworzonej żywności i nadmiaru cukru, które mogą prowadzić do spadków energii i problemów z koncentracją. Pamiętaj o regularnych posiłkach i nawodnieniu. 

Prawidłowe nawyki nie tylko poprawią Twoje samopoczucie, ale także zwiększą zdolność do przyswajania wiedzy.

Wygospodaruj o czas wolny na hobby – unikniesz wypalenia i zadbasz o życiowy balans 

Pójście na studia medyczne nie oznacza wyłączenia z życia towarzyskiego, czasu wolnego oraz realizacji innych zainteresowań czy przyjemności. Pamiętaj, by zadbać o równowagę również w tym aspekcie.

Znalezienie czasu na hobby i relaks jest niezbędne do uniknięcia wypalenia i poprawy jakości życia. Hobby pozwala na oderwanie się od codziennych stresów, daje poczucie spełnienia i satysfakcji, a także rozwija kreatywność i umiejętności społeczne. 

Lubisz malować, czytać, grać na instrumencie, uprawiać sport, czy po prostu spędzać czas z przyjaciółmi? Staraj się regularnie angażować w te aktywności.

Rozwijanie pasji może przynieść nowe perspektywy i inspiracje, które mogą okazać się przydatne w przyszłej karierze medycznej.  

Jak to zrobić? Ustal granice między nauką a czasem wolnym, np. wieczory lub weekendy mogą być czasem na relaks i realizację swoich zainteresowań.

Przypominaj sobie, dlaczego warto było iść na studia medyczne 

Każdy student medycyny może w pewnym momencie poczuć przytłoczenie, a nawet zwątpienie w sens swojej edukacji i przyszłej kariery zawodowej. W takich chwilach warto przypomnieć sobie powody pójścia na studia.

Wspomnienie pierwszych marzeń o pomaganiu ludziom, ratowaniu życia i byciu częścią czegoś większego może dodać energii do dalszej pracy. 

Sięgnij po inspirujące historie lekarzy, którzy opowiadają o swojej pracy. Obejrzyj serial medyczny. Nawet jeśli niewiele łączy go z rzeczywistością, możesz poczuć swoje powołanie na nowo. Spotkaj się ze znajomymi z roku, by podzielić się swoją perspektywą. Niech udzieli Ci się ich entuzjazm. 

Zarobki. One również mogą dodać motywacji do dalszej nauki na studiach medycznych. Pomyśl o swojej wymarzonej specjalizacji i perspektywą pracy nad nietypowymi przypadkami pacjentów. 

Obejrzyj sprzęt medyczny dostępny na uczelni. Wyobraź sobie, że będziesz używać podobnego w swojej pracy. 

Scrubsy Med&Beauty dla studentów medycyny – zainwestuj w nie już teraz

Motywacją niech stanie się dla Ciebie nawet uniform. Scrubsy Med&Beauty czekają tylko na włożenie. Wybierz spośród nich model w swoim ulubionym kolorze. W serii Basic znajdziesz warianty w stonowanych barwach (bluzki i spodnie Cappuccino to uniwersalna propozycja) lub bardziej energetyczne, np. kolor  Fire Fox o żywym pomarańczowym odcieniu. 

Włóż swój nowy uniform, przejrzyj się w lustrze – tak będziesz wyglądać jako lekarz lub lekarka. Rośnie entuzjazm, prawda? 

Zakup uniformu to dobra inwestycja i to już na pierwszym roku studiów, ponieważ będziesz potrzebować go w trakcie praktyk medycznych

Uwaga: mając legitymację studencką możesz zyskać  aż 15 proc. rabatu na zakup uniformu w naszym sklepie dzięki naszemu Programowi studenckiemu Med&Beauty

Pisaliśmy o nim więcej w jednym z naszych poprzednich artykułów. Kliknij TUTAJ, aby przeczytać.

Zakładając konto w naszym sklepie i weryfikując status studenta, możesz liczyć także na dostęp do ofert specjalnych (np. Outletu).

Zbierz grupę znajomych z roku i złóżcie zbiorowe zamówienie, dzięki temu kupicie swoje pierwsze scrubsy jeszcze taniej!

Studia medyczne to wymagająca, ale też bardzo satysfakcjonująca ścieżka. Pamiętaj, że na jej końcu czeka Cię spełnienie marzenia o zostaniu lekarzem. 

Dbaj o równowagę między nauką a odpoczynkiem i czerp inspirację z każdego kroku, który przybliża Cię do celu. 

Przeczytaj także

Odzież medyczna dla farmaceuty

Zawód farmaceuty to wyjątkowo odpowiedzialne zajęcie, które stawia wysokie wymagania przed praktykującymi. Oprócz długotrwałego i wymagającego procesu nauki, konieczne jest posiadanie obszernej wiedzy z zakresu chemii, biologii i medycyny. W trakcie codziennej pracy farmaceuci muszą wykazać się doskonałą samoorganizacją, precyzją i doskonałą pamięcią. Ważne jest także zachowanie uprzejmości, umiejętność komunikacji oraz gotowość do udzielania pomocy […]

Odzież medyczna scrubs – co to znaczy i co to jest?

Odzież medyczna “scrubs” to rodzaj odzieży medycznej noszonej przez personel medyczny, takich jak lekarze, pielęgniarki, technicy laboratoryjni itp. W Polsce odzież medyczną tego typu noszą również osoby pracujące w branży beauty, takie jak kosmetolog, kosmetyczka, osoby zajmujące się zabiegamy kosmetycznymi lub zabiegami medycyny estetycznej. Scrubs to zazwyczaj dwuczęściowy strój składający się z bluzki i spodni. […]

Spodnie medyczne SCRUBS: Prosta nogawka czy jogger – który model wybrać?

Niezwykłe wybory w odzieży medycznej oferowane przez MED&BEAUTY Wybór odzieży medycznej: Kluczowy element wygody i profesjonalizmu Wybór odpowiedniego rodzaju spodni medycznych ma ogromne znaczenie dla komfortu pracy oraz profesjonalnego wizerunku w branży medycznej i beauty. Zarówno spodnie medyczne z prostą nogawką, jak i modele typu jogger mają swoje zalety i mogą być doskonałym wyborem dla […]

Koszyk

close
    logo

    Twój koszyk jest pusty

    Przejdź do sklepu