8 września 2023
Zasady pielęgnacji odzieży medycznej
Zasady pielęgnacji odzieży medycznej
Jeśli pracujesz w branży medycznej, to wiesz, jak ważny jest odpowiedni ubiór. Twoje uniformy medyczne muszą być zawsze w nienagannym stanie, by zapewniać Ci odpowiednią ochronę w pracy. Sprawdź, jak możesz zadbać o swoją odzież medyczna by służyła Ci wiele miesięcy, a nawet lat!
Czytaj dalej, by poznać zasady poprawnego dbania o uniformy medyczne i stroje medyczne.
Pielęgnacja odzieży medycznej – czemu jest tak ważna?
Odpowiednio dobrana odzież medyczna jest czymś więcej niż tylko ubraniem roboczym. Jeśli rozejrzałaś się już po naszym sklepie z odzieżą medyczną, to wiesz, że w Med&Beauty stawiamy na kolory, stylowe fasony, wygodę i radość z pracy!
Uniformy medyczne stanowią element wizerunku osoby, która je nosi. Jeżeli prowadzisz firmę i masz swój gabinet medyczny, to zapewne dużą wagę przywiązujesz do identyfikacji wizualnej. Odzież medyczna może być świetnym sposobem na dopełnienie wizerunku firmy. Każda osoba z personelu powinna dbać o czystość i nieskazitelny wygląd odzieży, w której przyjmuje pacjentów.
Kiedy raz założysz odzież medyczną Med&Beauty, prawdopodobnie wrócisz do naszego sklepu po więcej 🙂 Nic dziwnego – produkowane przez nas scrubsy medyczne Basic i ubrania medyczne z linii Premium są wykonane z najlepszej jakości materiałów i zadowalają nawet najbardziej wymagające użytkowniczki! Bardzo ważne jest, aby odzież medyczna, w której pracują przedstawicielki branży medycznej, służyła im długie miesiące a nawet lata. Dlatego powinna być uszyta z najlepszej jakości materiałów, którym niestraszne jest wielokrotne pranie.
Jak prać odzież medyczną?
Poprawne pranie odzieży medycznej jest bardzo ważne. Rodzaj użytych detergentów i temperatura prania wpływają na żywotność tkanin i ich komfort i wygląd. A nam zależy na tym, byś cieszyła się swoimi ulubionymi uniformami medycznymi jak najdłużej!
Odzież medyczną Med&Beauty zalecamy prać w pralce w temperaturze do 40°C. Przed praniem opróżnij dokładnie wszystkie kieszenie. Odwróć ubrania na lewą stronę, żeby uniknąć blaknięcia i uszkodzenia materiału. Upewnij się, że w bębnie pralki nie pozostało nic po poprzednim praniu. Bardzo ważne, by w pralce nie było przedmiotów, które mogą zahaczyć tkaninę i ją uszkodzić.
Pamiętaj o tym, by bęben pralki zapełniać suchymi ubraniami do ok. ¾ objętości, żeby pranie mogło swobodnie się przemieszczać. To ważne, ponieważ tylko wtedy środki piorące będą mogły dotrzeć w każde miejsce odzieży. Odpowiedni załadunek pralki ma także znaczenie w procesie płukania i gwarantuje, że odzież zostanie poprawnie oczyszczona ze wszystkich detergentów.
Przed pierwszym użyciem możesz uprać stroje medyczne w pralce w zimnej wodzie z dodatkiem ½ szklanki octu, żeby utrwalić kolor i zapobiec blaknięciu. To dodatkowe zabezpieczenie ma sens szczególnie przy odzieży medycznej, ponieważ jest ona narażona na częste pranie i kontakt z środkami do dezynfekcji.
Plamy na odzieży medycznej – co robić?
Jeśli pracujesz w branży medycznej, to zapewne znane Ci są zabrudzenia odzieży, które wiążą się z tą pracą. Lekarki, pielęgniarki, medyczki, stomatolożki i studentki narażone są na kontakt z ludzkimi tkankami, lekami i różnymi substancjami chemicznymi, które mogą pozostawiać plamy.
Czy w razie zaplamienia odzieży medycznej należy wpadać w panikę? Zdecydowanie nie! Za chwilę opowiemy Ci, jak poradzić sobie z pielęgnacją uniformu medycznego, gdy zdarzy się zabrudzenie.
Najważniejsza zasada, której musisz przestrzegać podczas usuwania plam, to używanie zimnej wody. Gorąca woda utrwala wiele barwników. Wywabienie plam, które trwale zadomowiły się na naszej odzieży, będzie dużo trudniejsze. Dlatego świeże zabrudzenia zapieramy zawsze w zimnej wodzie. Możesz potrzeć zabrudzenie mydłem i przeprać ręcznie przed włożeniem odzieży medycznej do pralki.
Plamy najlepiej usuwać jak najszybciej, jeszcze zanim zdążą zaschnąć na materiale. Jeśli to możliwe, przebierz się w pracy w inne ubranie i od razu zapierz zabrudzenie zimną wodą z mydłem.
Nie używaj wybielacza, jeśli chcesz długo cieszyć się oryginalnym kolorem Twojego uniformu medycznego.
Aby maksymalnie zabezpieczyć scrubsy medyczne i uniformy medyczne przed zabrudzeniami, przebieraj się w pracy lub tuż przed jej rozpoczęciem. Dopilnuj też, żeby zmieniać stroje i ubranie przed posiłkiem, ponieważ plamy z jedzenia są często bardzo trudne do wywabienia.
Zapewnij żobie tyle kompletów odzieży medycznej, żeby mieć zawsze czysty i świeży uniform na zmianę. Wtedy będziesz mogła spokojnie i bez pośpiechu zająć się ewentualnymi zabrudzeniami i ich bezpiecznym usuwaniem.
Dezynfekowanie odzieży medycznej
Praca w zawodach medycznych jest wymagająca na wielu poziomach. Codziennością w tej branży jest kontakt z pacjentami, materiałem biologicznym i różnymi substancjami chemicznymi. Odzież ochronna jest więc tutaj szczególnie ważna.
Jeśli pracujesz w przychodni lub szpitalu, to Twoje uniformy medyczne mogą wymagać dezynfekcji.
Obecnie nie ma potrzeby gotowania ubrań czy prania ich w bardzo wysokich temperaturach i żmudnego prasowania. Aby oczyścić odzież medyczną z ewentualnych drobnoustrojów wykorzystuje się nowoczesne środki odkażające.
Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć się przed rozprzestrzenianiem zarazków, możesz prać odzież medyczną osobno od reszty garderoby. Nie jest to konieczne. Wszelkie szkodliwe drobnoustroje zostają usunięte podczas prania z użyciem odpowiedniego proszku lub odkażacza.
Wybierz środki oferowane do dezynfekcji ubrań, które działają w temperaturze 40 stopni. Wtedy zachowasz piękny materiał uniformu medycznego na długo i żywy kolor przy jednoczesnym pozbyciu się drobnoustrojów.
Na rynku dostępne są gotowe mieszanki proszku do prania ze środkiem do dezynfekcji. Możesz ich używać albo sięgnąć po ulubiony proszek do prania i dodać do niego osobny proszek do dezynfekcji. Dokładnie przeczytaj instrukcję dozowania proszku do dezynfekcji i stosuj się do zaleceń producenta. Zazwyczaj środek do dezynfekcji sypie się razem z detergentem do szufladki na proszek, każdorazowo przed praniem.
Jeśli wolisz używać detergentów w płynie, to na rynku znajdziesz też środki odkażające w tej formie. Część z nich usuwa wszystkie niechciane bakterie i drobnoustroje już w 40°C.
Obecnie producenci detergentów i środków do dezynfekcji mocno wychodzą naprzeciw użytkownikom. Jeśli zależy Ci na ekologii, to możesz prać swoje scrubsy w proszkach, które nie dość że usuwają zanieczyszczenia w niskiej temperaturze, to są hipoalergiczne. Możesz używać produktów, które nie były testowane na zwierzętach i są stworzone z myślą o minimalizacji szkodliwości dla środowiska.
Jak suszyć odzież medyczną?
Nie zalecamy suszenia naszych uniformów medycznych w suszarce bębnowej. Po praniu rozwieś swoje scrubsy na wieszaku lub suszarce stojącej. Dodatek włókien syntetycznych w składzie sprawia, że odzież medyczna Med&Beauty schnie stosunkowo szybko i w kilka godzin po upraniu jest już gotowa do ponownego użycia.
Jeśli rozwiesisz uniformy medyczne do suszenia na dworze, to pod wpływem wiatru wyschną bardzo szybko i dodatkowo nabiorą przyjemnej miękkości. Pamiętaj, by nie wystawiać ich jednak na ostre słońce lub przewracać na lewą stronę, aby uniknąć blaknięcia tkanin.
Szczególną uwagę zwróć na ubrania medyczne w ciemnych kolorach, w tym czarne. Susz je zawsze odwrócone na lewą stronę, ponieważ nawet światło słoneczne, które wpada przez okna do pokoju, w którym stoi suszarka, może powodować płowienie koloru.
Jak prasować uniformy medyczne?
Jeśli chcesz, by Twoje wygodne ubrania medyczne do codziennej pracy wyglądały nieskazitelnie i profesjonalnie, sięgasz po żelazko. Prasowanie zmiękcza tkaninę, pozbawia ją zagnieceń i nadaje eleganckiego wyglądu.
Przy prasowaniu jasnych tkanin zwróć szczególną uwagę na czystość spodu żelazka. Nawet niewielkie zabrudzenia mogą pozostawić nieestetyczne ślady na tkaninie. O ile na ciemnych ubraniach nie będzie to dostrzegalne, to o jasne musisz zadbać w szczególności.
Prasuj ubrania medyczne w maksymalnie 150 stopniach Celsjusza, gdy są jeszcze lekko wilgotne. Zanim sięgniesz po żelazko, upewnij się, że odzież jest odwrócona na lewą stronę. Jeśli się spieszysz i nie masz czasu tego dopilnować, pamiętaj przynajmniej o hafcie – zawsze prasuj go od spodu aby go nie uszkodzić.
Elegancko wyprasowane ubrania medyczne sprawiają, że personel wygląda fachowo. W gładkich, świeżych uniformach medycznych będziesz wzbudzała zaufanie pacjentów. Ubiór wyraża i podkreśla wagę Twojego stanowiska, dlatego warto poświęcić mu odpowiednio dużo uwagi.
W eleganckim, gładkim fartuchu lub stylowej sukience medycznej będziesz czuła się pewnie i swobodnie. Pamiętaj, że nasze tkaniny są miękkie i przyjazne dla użytkowniczek, więc nawet jeśli są dobrze wyprasowane, będziesz się w nich czuła wygodnie i komfortowo.
Przechowywanie – odzież medyczna damska
Jak przechowywać uniformy medyczne? Czystą odzież medyczną możesz złożyć i umieścić na półce, by tam czekała na swoją kolej. Aby uniknąć zagnieceń, najlepiej rozwiesić fartuchy, tuniki i sukienki na wieszakach.
Być może przebierasz się z ubrań roboczych w pracy i tam zostawiasz je, by czekały na Ciebie kolejnego dnia? W takim przypadku najlepiej mieć szafę, w której możesz na wieszaku zawiesić swoją odzież medyczną. Jeśli nie masz dostępu do takiej metody przechowywania odzieży, wykorzystaj oparcie krzesła lub fotela. Rozwieś na nim jak najdokładniej swoje ubrania, by uniknąć zagnieceń.
Jeśli wyjeżdżasz na urlop lub masz inną przerwę w pracy, także potrzebujesz zadbać o swoją odzież medyczną i poprawnie ją przechować. Najważniejsze jest, aby nie zostawiać ubrań w miejscach, gdzie operuje ostre światło słoneczne, które może negatywnie wpłynąć na te kolorowe ubrania. Najlepiej odzież medyczną schować do szafy, w miejsce gdzie będzie zabezpieczona przed dostępem światła. Rozwieś swoje scrubsy medyczne, sukienki medyczne i fartuchy medyczne na wieszakach a bezpiecznie poczekają na Twój powrót.
Jeśli nie wiesz, co z naszego asortymentu wybrać, przeczytaj artykuł: Jak wybrać odzież medyczną idealnie dopasowaną do Ciebie?